2010. december 15., szerda

Social networking és réteghálók

A hat lépés távolság lényege, hogy a Földön bárki bárkivel viszonylag kevés ismerősön (ismeretségi lánc) keresztül kapcsolatba léphet; a két végpont között maximálisan öt elem helyezkedik el. Az elméletet legelőször Karinthy 1929-ben megjelent Láncszemek című novellájában fogalmazta meg. Később Stanley Milgram szociálpszichológus kezdett el foglalkozni az ismertségi láncok viselkedésével; ennek igazolására írta le egy kísérlet segítségével a "kis világ" jelenséget.

+2 - Cégek és a social networking

Ez a cikk, egy nagyon érdekes kérdéskört feszeget: hogyan is viszonyulnak a cégek a közösségi hálózatokhoz?

Az alábbiakban a Világgazdaság Online ezzel a témával foglalkozó cikkét ismertetem.

+1 - A közösségi oldalak és a gyerekek

Az alábbi cikk a gyerekek és a közösségi oldalak viszonyát feszegeti.

Idén megjelent a Togetherville nevű új közösségi portál, melynek célcsoportjába kizárólag a gyerekek tartoznak.

Tizedik forrás - Moly.hu

A LibraryThinggel ellenben a Moly.hu nem egy könyvkatalogizáló oldal, hanem egyszerűen a könyvszeretők közösségi oldala.

Az elkövetkezőben ennek a hazai fejlesztésű oldalnak működéséről fogok néhány szót ejteni.

Kilencedik forrás - LibraryThing

Ha már réteghálókról beszélünk - jó könyvtároshoz híven - szót kell ejtenünk a különféle könyves és/vagy könyvkatalogizálós közösségi oldalakról is.

Először a nemzetközi könyvkatalogizáló közösségi oldalt, a LibraryThinget mutatom be.

Nyolcadik forrás - Magyar réteghálók

A tematikus közösségi szájtok nem csak a külföld sajátja, itt Magyarországon is találkozhatunk - nem is olyan kevés - ilyen jellegű kezdeményezéssel.

Ugyan a címből nem látszik, de tartalmát tekintve nem csak a Kaskosan nevű roma közösségi oldalról szól, egy rövidebb felsorolás erejéig foglalkozik néhány magyar réteghálóval is.

Hetedik forrás - Niche networking

Az általános közösségi oldalak mellett egyre szaporodnak a különféle rétegek számára létrehozott oldalak, a jelenséget angolul niche networkingnek nevezzük.

Ezeken az oldalakon olyan személyekkel kerülhetünk kapcsolatba és oszthatjuk meg örömünket, bánatunkat, észrevételünket, akik ugyanolyan érdeklődési körrel rendelkeznek, mint mi.

2010. december 14., kedd

Hatodik forrás - Az EU és a közösségi oldalak

A közösségi oldalak mára mindennapjaink szerves részévé váltak. Főként a fiatalok idejük nagy részét az egyes közösségi szájtokon töltik, így ezeken az internetes felületeken bátran és gyakran kommunikálnak.

Nem csoda hát, hogy az EU is a social networkinget hívja segítségül a fiatalokkal történő kétoldalú kommunikáció "levezényléséhez".

Ötödik forrás - A social networking jövőbeli térnyerése a vállalati kommunikációban

A social networking nem csupán az "átlag halandóknak", vagyis a magánszemélyeknek nyújt lehetőséget kapcsolataik építésére, hanem a különböző vállalatok, szervezetek is sokat profitálhatnak a különféle közösségi oldalakon történő szereplésükkel.

A közösségi oldalakon való részvétel még a vállalati levelezést is leválthatja.

Negyedik forrás - A social networking és a felhasználók

A következő forrás a social networkinget és felhasználóinak körét járja körül.

Annak ellenére, hogy csak egy-két írás foglalkozik vete, a niche networkingről is illendő néhány szót említenem. Ebben a forrásban erről is olvashatunk.

Harmadik forrás - Social networking?

Mivel négy fős csoportunk témája a social networking, természetesen nem feledkezhetünk meg fogalmának definiálásáról sem.

A téma bemutatásához ismét a wikipédiát - bár most a magyart - hívom segítségül. Az elkövetkezőkben tehát a social networkinget, mint fogalmat járom körül, majd röviden összefoglalom a közösségi hálók történetét.