2010. április 20., kedd

Álláskeresés a weben

Az álláskeresés témaköre mindig aktuális. Álláskereső mindig van, most a válság miatt mindennaposak az álláskereséssel, munkanélküliséggel kapcsolatos hírek, tanulmányok, riportok.

A munkanélküliek és elégedetlenek száma mindig magas, óriási az érdeklődés a különféle álláskereső weboldalak iránt; valamint a különböző közösségi oldalak álláskereséssel kapcsolatos csoportjai is sokakat vonzzanak.

Az álláskeresésről

Azok közé tartozom, akik minden nap akár többször is olvasnak online újságot, így arra lettem figyelmes, hogy csaknem minden nap szó esik egy-egy cikkben az álláskeresésről, illetve az álláskereséshez szorosan kapcsolódó témákról. Minden fontosabb online lapnak van álláskereséssel foglalkozó rovata, valamint több kizárólag az álláskereséssel, a munka világával, képzéssel, oktatással kapcsolatos internetes újság is létezik.

Rengeteg cikket találunk az álláskeresés témakörében a hvg.hu Karrier rovatában, az nlcafe.hu/allaskereso-n, valamint az origo.hu állás rovatában; emellett az fn.hu Álláskeresési ABC-jében is számtalan cikkel találkozhatunk.

Álláskeresés "formálisabb" keretek között

Az álláskereső oldalak mára az álláskeresés egyik leghétköznapibb módozatává nőtték ki magukat. Ezek az oldalak kifejezetten álláskeresésre jöttek létre, az oldalakon az álláskereső saját preferenciái szerint böngészhet az aktuális állásajánlatok között.

Az álláskereső oldalak mögött mindig egy óriási adatbázis áll, melyet napról napra frissítenek. Az álláskereső ezeken az oldalakon jellemzően segítséget talál önéletrajzának, motivációs levelének elkészítéséhez, ezeket  általában egy adatbázisba is feltöltheti, s az egyes munkákra is az online felületen vagy e-mailben pályázhat. Az egyes állásajánlatokra kattintva egy külön oldalon jelennek meg az adott munkához kapcsolódó elvárások, a munkavállalót érintő információk.

Ilyen weboldalak például a teljesség igénye nélkül a profession.hu, az express.hu álláskereséssel foglalkozó oldala, a topjob.hu, a jobinfo.hu, a workania.hu/allas, a jobline.hu, vagy a jobmonitor.hu.

Emellett a legtöbb online médium rendelkezik külön álláskereső részleggel, ahol a fentiekhez hasonlóan lehetőség van álláskeresésre. Ilyen oldalak például az origo.hu, vagy éppen a korábban említett nlcafe.hu álláskereső oldala.

Fontos még megemlíteni az álláskeresőket a gyakorlatban segítő önéletrajz-írással foglalkozó weboldalakat, hiszen egy jól megírt önéletrajz vagy motivációs levél a kiválasztás során - a többi jelentkezővel szemben - óriási előnyt jelenthet. Az álláskereső rengeteg önéletrajz-mintákat kínáló weboldallal - http://www.oneletrajzmintak.hu/, http://www.job-center.hu/oneletrajz_minta/ - találkozhat a neten, sőt, a Google egyik legelső találataként egy linkgyűjteményt is kapunk; de nem árt ezekkel vigyáznunk, az ezeken az oldalakon talált információ gyakran nem tökéletes.

Bizonyos esetekben Europass-önéletrajra van szükség, természetesen az interneten ennek elkészítéséhez is találunk segítséget.

Érdekes felfedezés számomra, hogy a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár weboldalán is elérhető linkgyűjtemény, mely segítséget ad az önéletrajz megírásához; ennek a gyűjteménynek legnagyobb előnye, hogy az önéletrajz-minták nyelvek szerint jól átláthatóan vannak rendezve.

Az álláskeresők szemszögéből

Az álláskeresés természetesen leginkább az átlagembereket, azon is belül többnyire az álláskeresőket foglalkoztatja, így a hivatalosabb online tartalmak mellett ők is hoznak létre különféle webes formákat - blogokat, csoportokat, fórumokat -, melyeken könnyedén megoszthatják észrevételeiket sorstársaikkal.

A Facebookon a külön honlappal is rendelkező álláskereső portálok rajongói oldalai - mint például a CV Online facebookos felülete - a legnépszerűbbek, de az állásbörzék rajongói oldalai is - köztük az ELTE állásbörzéje - nagy népszerűségnek örvendenek.

Ugyanezek jellemzőek az iwiwre is. Itt is jellemzően a nagy álláskereső oldalak vonzzák a legnagyobb tömegeket - ilyen az EUWORK Kft. Állásközvetítő Iroda klubja -, viszont kevesebb ember csatlakozik az általános, álláskereséssel kapcsolatos klubokhoz. Az iwiwen a klub-jellegű csoportosulások gyakran választják a klub forma helyett az eredetileg magánszemélyek részére készült oldalakat, erre jó példa a nagy népszerűségnek örvendő ÁllásMonitor.hu állásportál iwiwes felülete.

Az álláskereséssel foglalkozó blogok tekintetében óriási a kínálat, rengeteg kifejezetten álláskereső blog -  mint például az első néhány nagyobb találat: Álláskereső blog, Álláskereső, Karriervadászat, Állás-munka - áll rendelkezésünkre, emellett a kínálati oldal is szép számban képviselteti magát - igaz az már nem ide tartozik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése